Kolmården to doskonała alternatywa na rodzinny wypad za miasto, zaledwie 2 godziny jazdy od Sztokholmu. Jest to świetna atrakcja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
To największy ogród zoologiczny w Szwecji i północnej Europie z ponad 60ma gatunkami zwierząt. Ci, którzy lubią dreszczyk emocji mogą skorzystać z atrakcji takich jak kolejki górskie czy karuzele. Kolmarden znany jest z największego drewnianego rollercoastera na Świecie.

Oprócz tego można zobaczyć występy, pokazy delfinów oraz świat Bamse, czyli supersilnego misia ze szwedzkiego komiksu dla dzieci Runego Andréassona. Według mnie jeden dzień to zdecydowanie za malo, żeby wszystko zobaczyć (szczególnie gdy są z wami dzieci). Park oferuje kilka pakietów noclegowych. My z pewnością skorzystamy następnym razem gdy tu przyjedziemy. Dostępne opcje to Safari Camp lub Vildmarkshotellet. Najbardziej podobała się nam Safarilinbanan czyli kolejka linowa, z której można zobaczyć
zwierzęta żyjące na safari. Zwierząta mają tu bardzo dużą powierzchnię do wybiegu, dzięki kolejce szansa na zobaczenie ich z bliska jest dużo większa niż jakbyśmy chcieli oglądać je z dołu.

Duże wrażenie robi część parku, w której żyją Nosorożce, antylopy i zebry.

Nasze wrażenia są bardzo pozytywne. Park położony jest w niezwykle malowniczym miejscu nad zatoką Bråviken i widoki są przepiękne. Ogrom atrakcji sprawia, że można tam przyjemnie spędzić cały weekend.

Dzieci mogą się również wiele się nauczyć o zwierzątach, a także dowiedzieć się, że wiele z nich jest na wolności zagrożone wyginięciem. Przyczyny mogą być różne, od klimatu po zanieczyszczenia. Są one objęte programami ochronnymi poprzez fundację Kolmården, która również wspiera ochronę ich naturalnych siedlisk. Kolmården pomaga przy wielu projektach, między innymi projekt ochrony nosorożców w Kenii, Morświnów z Morza Bałtyckiego, czy Tygrysów z Azji Wschodniej. Brakowało nam troche zdrowego jedzenia poza ofertami restauracji, które zmykały się około godziny 15 (może było spowodowane to mniejszą ilością ludzi przez koronawirusa). Większość standów oferowała lody czy fastfoody.

Ceny i inne informacje

  • Warto sciągnąć aplikację Kolmarden. Można przez nią zabookować bliskie spotkania ze zwierzętami, zamówić jedzenie, czy zamówić gondolę na konkretną godzinę.
  • Na miejscu można wypożyczyć wagonik/wózek dla dziecka (50/80 SEK) Wejścia do Parku
  • Dzieci do lat 2 wchodzą za darmo.
  • Dzieci 3-13 – 269 SEK
  • Od 13 lat – 549 SEK (z powodu koronawirusa cena obniżyła się do 329 SEK)
  • Parking – 120 SEK/dzień

Dojazd

Najłatwiej dostać się tam samochodem. Jeśli chcemy się dostać transportem publicznym, można wziąć autobus z pobliskich miast: Norrköping, Krokek i Nyköping. W okresach letnich specjalne autobusy kursują także ze Sztokholmu. Pociągiem można dojechać do Kolmården i Norrköping, skąd zabiorą was autobusy.

Poniżej relacja video z naszej wizyty w parku.