Wyspy Kanaryjskie są tłumnie odwiedzane przez turystów 365 dni w roku. Dlaczego Gran Canaria to dobry wybór na urlop? Jak na wyspie jest w zimie? Które miasto wybrać wyjeżdżając z dziećmi?

1. Słońce przez cały rok

Wyspy kanaryjskie leżą na zachód od wybrzeży Afryki, na Oceanie Atlantyckim. Dlatego, na Gran Canarii jest ciepło. Nawet w zimie.
Co to znaczy ciepło?
Styczeń, luty i marzec to najchłodniejsze miesiące.  W tym roku w miejscowości Playa del Ingles średnia temperatur w styczniu wynosiła 22°C w ciągu dnia i 16°C w ciągu nocy (www.accuweather.com ). Północ i środek wyspy są trochę chłodniejsze i bardziej wietrzne. Jeśli więc pojedziecie na południe wyspy w dzień wystarczą shorty, a w nocy bluza.

Amadores

2. Jesteśmy w Hiszpanii

Wyspy Kanaryjskie należą do terytorium Hiszpanii. Pomimo, że jest ciepło jak w Afryce mamy Europejski klimat. Ułatwia to bardzo wjazd do kraju, bo nie potrzebujemy żadnych wiz ani dodatkowych dokumentów. Oprócz dokumentów związanych z obecną sytuacją pandemiczną. Obecnie jest to elektronicznie wypełniany formularz oraz dokument przedstawiający test bądź szczepienie przeciw Covid (www.hellocanaryislands.com). Na lotnisku sprawdzane są dokumenty i skanowany kod QR. Odbywa się to szybko i sprawnie. Ponieważ miejsce to jest turystyczne, możemy porozumieć się w języku angielskim a niekiedy nawet w naszym ojczystym języku.

3. Bezpieczeństwo

Gran Canaria należy do bezpiecznych miejsc. Bardzo polecam Puerto De Mogan. Malutkie i spokojne miasteczko, z bardzo przyjaznymi ludźmi. To przeświadczenie przydało się kiedy szukaliśmy Pablo, gdy on schował się nam pod ławką w hotelu. Znalazł się zanim recepcja rozpoczęła akcję poszukiwawczą. Natomiast bardziej nieswojo czułam się w Playa del Ingles, może dlatego że to większe miasto.

4. Mały kontynent

Gran Canaria nazywana jest miniaturowym kontynentem ze względu na swoją różnorodność klimatyczną. Na wyspie można przejść się wielbłądem po wielkich wydmach Maspalomas, wspinać się na szczyty górskie w środkowej części wyspy, szaleć do białego rana w Playa del Ingles, i zażywać spokojnych kąpieli słonecznych w księżycowym krajobrazie Puerto de Mogan.

5. Dobre jedzenie w rozsądnych cenach

Na wyspach jest ogromny wybór restauracji. Większość z nich serwuje bardzo smaczne jedzenie. Bardzo polecamy Kanaryjskie słone ziemniaczki – papas arrugadas z tutejszym sosem Mojo. Koniecznie musicie spróbować Gofio – tradycyjne danie mączne podawane na słono lub na słodko. Wyspy obfitują w świeże ryby i owoce morza. Zapytajcie kelnera, które ryby są lokalne. Ceny nie rozpieszczają, ale nie są też z kosmosu. Drożej niż w Polsce, taniej niż w Szwecji. Uwaga, dzieciom, często podają na koniec lizaki. Naszym chłopcom bardzo się to podobało. Nam mniej, jednak dzięki temu mieliśmy kilka spokojnych chwil na dokończenie dania 😊

Gofio

6. Wyspa przyjazna dzieciom

Zacznijmy od tego, że na lotnisku jest plac zabaw. Lubimy to 😊 W większości restauracji są dostępne krzesełka dla dzieci. Większy problem jest z przewijakami. W Puerto de Mogan chodniki są dostosowane do wózków (natomiast w Playa del Ingles było już gorzej). W większych sklepach są dostępne wszystkie niezbędne produkty dla dzieci od smoothie po krem do opalania dla dzieci. Dzieci w restauracjach są mile widziane (tylko w jednej z restauracji przestali już nas tak gorąco zapraszać po naszej wizycie na kolację ze zmęczonymi dziećmi, z których jedno zbiło szklankę a drugiemu bardzo nie podobało się siedzenie w jednym miejscu. Wtedy doskonale to rozumiałam 😊).

Roque Nublo

7. Transport

Samolot z polski jedzie 5,5 godzin (ze Szwecji 6 godzin). Nie jest to długi czas biorąc pod uwagę totalną zmianę klimatu (w zimie). Na wyspie warto wypożyczyć auto jeśli chcecie robić częste wycieczki. Wypożyczenie auta jest bardzo proste. Sami wypożyczaliśmy je tylko na 1 dzień, za 35 euro z 2ma fotelikami (Pan z obsługi nam załatwił), a do tego nie było żadnego depozytu. Wypożyczyliśmy je w lokalnym supermarkecie 😊 Na lotnisku jest trochę drożej. Żałowaliśmy natomiast, że tego auta nie wypożyczyliśmy innego dnia, kiedy odwiedzaliśmy wydmy w Maspalomas. Autobus jechał prawie 3 razy dłużej niż samochód. Do tego czas przyjazdu nie zawsze zgadzał się z rozkładem. Jednak dobre jest to, że autobusem możemy dostać się w zdecydowaną większość miejsc na wyspie i są one komfortowe, a kierowcy zazwyczaj są komunikatywni.

Jedna uwaga. Po drodze z Puerto de Mogan na Lotnisko widzieliśmy jak pewna osoba z bagażem nie została wpuszczona do autobusu, gdyż miejsce na bagaże było zapełnione. Nie wiem o co chodziło ale może warto dowiedzieć się u kierowcy jak to działa zanim spóźnimy się na lot powrotny.

Jeśli będziecie wypożyczać auto aby pojechać w góry należy zachować szczególną ostrożność na drogach, gdyż są on strome, wąskie i kręte. Jeździ też na nich wielu rowerzystów. Przed ostrym zakrętem warto dać znak dźwiękowy.

8. Na co uważać

Pomimo, że jest to moim zdaniem miejsce #1 na wypoczynek z małymi dziećmi w zimie, są pewne aspekty, które warto wziąć pod uwagę wyjeżdżając na kanary.

Na wyspach może od czasu do czasu wystąpić zjawisko atmosferyczne o nazwie Kalima. Jest to pył i piasek przenoszony znad Sahary. Na Kanarach jest wtedy wietrznie i żółto (jak piaskowa mgła), przez co ograniczona jest widoczność. Osoby z alergiami lub chorobami układu oddechowego powinny mieć się na baczności i doradzić się kogoś mądrego co w takiej sytuacji robić. Dla nas, zdrowych jak ryby, nie był to problem, oprócz tego, że tego dnia zdjęcia nie wychodziły zbyt pięknie oraz mieliśmy opóźniony lot. Raz na kilka lat może zdarzyć się poważna Kalima, która może nawet zastopować ruch samochodowy oraz samolotowy.

9. Puerto de Mogan – miasto przyjazne rodzinom

Miasto, które polecam dla rodzin z małymi dziećmi to zdecydowanie Puerto de Mogan. To małe miasteczko, bezpieczne, klimatyczne, położone w dolinie między wspaniałymi księżycowymi wzgórzami. Panuje tu spokojna atmosfera. Plaża jest piaszczysta, niewielka, obok bogata oferta gastronomiczna. Do spacerów jest promenada przy plaży oraz port a także szeroki deptak w centrum miasteczka. W mieście również supermarket i cotygodniowy targ.

Puerto de Mogan – miasto

Puerto de Mogan – port

Puerto de Mogan – Targ

10. Moje miejsca na Gran Canarii

Dla osób lubiących piękne widoki polecam Roque Nublo. Parking znajduje się 1,5km do szczytu, podejście jest w miarę łatwe, ale warto zabrać ze sobą nosidełko jeśli wasze dziecko nie jest przzwyczajone do wspinaczki.

Roque Nublo

 

Obowiązkowy punkt na Gran Canarii to Wydmy w Maspalomas.

Jeśli będziecie zatrzymywać się w Puerto de Mogan, to niedaleko jest Plaża Amadores, z której można zrobić długi spacer do Puerto Rico nadmorską promenadą wybudowaną na klifach.

Puerto Rico

Port w Puerto de Mogan. Jest tam bardzo przyjemny klimat i świetne ryby.

Puerto de Mogan – port

Dla tych, którzy, chcą więcej zdjęć, relacji z naszych podróży zapraszam na instagram @okrokblizej i kanał na YouTube: O krok bliżej